Az iskolaszövetkezet vállalkozási tevékenységének, illetve ezen belül az iskolaszövetkezet tagja munkavégzésének sajátosságát az adja, hogy a tag egyben tanulói, hallgatói jogviszonyban van. Ennek értelmében a szövetkezet és a tag együttműködése megvalósulhat a diákok és az oktatási intézmények együttműködésével működő iskolaszövetkezetek esetén a diákok munkalehetőségeinek megteremtésében, valamint az oktatási feltételek javításában.
Az iskolaszövetkezet (munkáltató) és a nappali tagozatos tanuló, hallgató tagja (munkavállaló) között harmadik személy (a szolgáltatás fogadója) részére nyújtott szolgáltatás teljesítése érdekében munkaviszony határozott időre létesíthető.
Az ilyen munkaviszonyra nem alkalmazhatók az Mt.-nek a szabadságra, a határozott idejű munkaviszony tartamára, a behívás alapján történő munkavégzésre, a munkakör megosztására, a több munkáltató által létesített munkaviszonyra, a bedolgozásra, a versenytilalmi megállapodásra vonatkozó szabályai.
8.1. Munkaszerződés
A munkaszerződésben meg kell határozni
a) a munkavállaló által vállalt feladatok körét,
b) a munkavállalónak a szolgáltatás fogadójánál történő munkavégzési kötelezettsége teljesítésének tartamára járó alapbérek legkisebb mértékét,
c) a felek kapcsolattartásának módját a munkavégzési kötelezettséggel nem járó idő tartamára.
A munkavégzés megkezdésének feltétele, hogy a felek írásban megállapodjanak
a) a szolgáltatás fogadójának személyében,
b) a munkavégzési kötelezettség teljesítése során ellátandó munkakörben,
c) az alapbérben,
d) a munkavégzés helyében,
e) a munkába lépés napjában,
f) a munkavégzés tartamában.
A munkavégzési kötelezettséggel nem járó idő tartama nem lehet kevesebb, mint az Mt. általános szabályai szerinti alap- és pótszabadság mértéke. Arra az időre, amíg a munkavállaló a munkáltató vagy a szolgáltatás fogadója részére nem végez munkát, nem illeti meg díjazás.
A munkaviszony a tagsági jogviszony megszűnésének időpontjában megszűnik.
8.2. Tájékoztatás
A munkáltató a munkavállalót legkésőbb a munkavégzési kötelezettség megkezdésével egyidejűleg írásban köteles tájékoztatni
a) az irányadó munkarendről,
b) a bérfizetés napjáról,
c) a munkakörbe tartozó feladatokról,
d) az utasítást adó személyéről.
8.3. A szolgáltatás fogadója
A szolgáltatás fogadója a munkavállalónak utasítást adhat. A szolgáltatás fogadója együttműködik a munkáltatóval, így különösen biztosítja a munkáltató képviselőjének a munkavégzés helyére történő belépést, tájékoztatja a munkáltatót a munkavégzéssel kapcsolatos lényeges körülményekről.
A munkavállaló munkavégzési kötelessége teljesítésének tartama alatt a szolgáltatás fogadója gyakorolja, illetve teljesíti azokat a munkáltatót megillető jogokat és terhelő kötelezettségeket, amelyek
a) a munkavédelemmel,
b) a nők, a fiatal munkavállalók, a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásával,
c) a munkaidővel, pihenőidővel és ezek nyilvántartásával
kapcsolatosak.
8.4. Munkafeltételek
A szolgáltatás fogadójánál történő munkavégzés tartama alatt az iskolaszövetkezet munkavállalója számára biztosítani kell a szolgáltatás fogadójával munkaviszonyban álló munkavállalókra irányadó alapvető munka- és foglalkoztatási feltételeket. E kötelezettség teljesítéséért a munkáltató és a szolgáltatás fogadója egyetemlegesen felel.
8.5. Kárfelelősség
A munkavállaló károkozása esetén a szolgáltatás fogadója a munkavállalóval szemben kártérítési igényét e törvény rendelkezései szerint érvényesítheti. A munkáltató és a szolgáltatás fogadójának megállapodása alapján az alkalmazott károkozásáért való felelősség polgári jogi szabályait kell alkalmazni.
A szolgáltatás fogadójának részére történő munkavégzés során a munkavállalónak okozott kárért a munkáltató és a szolgáltatás fogadója a munkáltatói károkozásra vonatkozó szabályok szerint egyetemlegesen felel.