Az Flt. szerint a munkaadó részére a foglalkoztatásból eredő közvetlen költség legfeljebb hetven százalékáig terjedő mértékű támogatás nyújtható.
5.1. A támogatás feltételei
A támogatás akkor nyújtható, ha a munkaadó
- a lakosságot vagy a települést érintő közfeladat vagy önkormányzat által önként vállalt, a lakosságot, illetőleg a települést érintő feladat ellátása, vagy közhasznú tevékenység folytatása érdekében,
- az állami foglalkoztatási szerv által kiközvetített álláskereső foglalkoztatását vállalja, munkaviszony keretében úgy, hogy
- ezzel a foglalkoztatással a foglalkoztatottainak létszámát a foglalkoztatás megkezdését megelőző havi átlagos statisztikai állományi létszámához képest bővíti, és
- a foglalkoztatással nyújtott szolgáltatás ellenértékeként más szervtől díjazásban nem részesül.
A 6/1996. (VII. 16.) MüM rendelet szerint a közhasznú munkavégzés támogatásának további feltétele, hogy
- a munkaadó a támogatással érintett azonos vagy hasonló munkakörökben a munkaviszonyt [Flt. 58. § (5) bekezdés a) pont] a támogatás folyósítását megelőző három hónapban a működési körében felmerülő okból rendes felmondással, illetőleg felmentéssel nem szüntette meg, továbbá
- vállalja, hogy a munkaviszonynak az a) pont szerinti megszüntetésére a támogatás folyósításának időtartama alatt nem kerül sor.
Nem folyósítható a közhasznú munkavégzés támogatása azokra a napokra, amelyekre ugyanazon személy után a települési önkormányzat közcélú foglalkoztatásra költségvetési támogatásban részesült.
Ha munkaadó olyan álláskereső foglalkoztatását vállalja, aki a támogatás iránti kérelem benyújtásakor a 45. életévét betöltötte, a támogatásnak nem feltétele a statisztikai állományi létszám bővülése. Ilyenkor a támogatás mértéke a foglalkoztatásból eredő közvetlen költségek legfeljebb 90 százalékáig terjedhet. A támogatás 45. életévét betöltött álláskereső foglalkoztatása esetében legfeljebb másfél évi időtartamra, az 50. életévét betöltött álláskereső esetében legfeljebb kétévi időtartamra nyújtható, ha a közhasznú foglalkoztatásra egészségügyi-szociális, művelődési, közoktatási, környezetvédelmi tevékenység keretében kerül sor.
Ha a közhasznú munkavégzésben történő részvételt a cigány kisebbségi önkormányzat, cigány kisebbségi önkormányzati társulás vagy bíróság által nyilvántartásba vett cigány érdek-képviseleti szervezet szervezi, vagy szervezésében közreműködik, a támogatásnak nem feltétele a statisztikai állományi létszám bővülése. A támogatás mértéke a foglalkoztatásból eredő közvetlen költségek legfeljebb 90 százalékáig terjedhet. A támogatás folyósításának leghosszabb időtartama legfeljebb két év.
5.2. Ismételt foglalkoztatás
A támogatás egy munkavállaló foglalkoztatásához folyamatosan legfeljebb egyévi időtartamra állapítható meg. A munkavállaló e munkaviszonya megszűnését, illetve megszüntetését követő két éven belüli ismételt, bármely munkaadónál történő foglalkoztatásához a támogatás abban az esetben nyújtható, ha a közhasznú munkára történő közvetítés időpontjában nem jogosult álláskeresési járadékra (munkanélküli-járadékra), vállalkozói járadékra. A megelőző havi átlagos statisztikai állományi létszámba nem számít be az a munkavállaló, akinek foglalkoztatása támogatással történt.
A statisztikai állományi létszám bővítésére vonatkozó feltétel fennállásától rendkívül indokolt esetben el lehet tekinteni.
5.3. Támogatás közhasznú társaságnak
A közhasznú társaság részére a támogatás abban az esetben nyújtható, ha az állami foglalkoztatási szerv által kiközvetített álláskereső foglalkoztatására - foglalkoztatottai számának, a foglalkoztatás megkezdését megelőző havi átlagos statisztikai állományi létszámához viszonyított bővítésével - nem üzletszerű gazdasági tevékenységében kerül sor. Ha a közhasznú munka támogatásának anyagi fedezetéül a Munkaerő-piaci Alap foglalkoztatási alaprészének
- a decentralizált pénzügyi kerete szolgál, a munkaügyi tanács meghatározhatja azokat a feltételeket, valamint települések körét, ahol a támogatás a foglalkoztatásból eredő közvetlen költség legfeljebb 90 százalékáig nyújtható;
- központi kerete szolgál, a MAT a közhasznú munka támogatásának mértékét a foglalkoztatásból eredő közvetlen költség legfeljebb 90 százalékában, időtartamát legfeljebb két évben határozhatja meg.
5.4. Hatósági szerződés
A közhasznú munkavégzés támogatásáról szóló hatósági szerződésnek tartalmaznia kell a támogatásban részesülő jognyilatkozatát arról, hogy a munkaszerződést a hatósági szerződés megkötésétől számított 15 napon belül a munkaügyi központnak bemutatja.
5.5. Települések jegyzéke
Azoknak a településeknek a jegyzékét, ahol a közhasznú munkavégzés támogatása a foglalkoztatáshoz kapcsolódó közvetlen költség kilencven százalékáig terjedhet, valamint a magasabb összegű támogatás nyújtásának feltételeit a munkaügyi központ - a munkaügyi tanács véleményének meghallgatását követő nyolc napon belül - nyilvánosságra hozza.
5.6. Elszámolható költségek
A közhasznú munkavégzés közvetlen költségei között
- a munkavállaló munkabére, annak járulékai,
- a munkaruha és egyéni védőeszköz költségei,
- a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló jogszabály szerint a munkaadót terhelő utazási költségek,
- a munkásszállítás költségei,
- a munkaügyi központtal történő előzetes egyeztetés alapján a munkavégzéshez nélkülözhetetlen munkaeszközök költsége,
- a munkaalkalmassági vizsgálat költsége,
- a közhasznú munka megszervezésével kapcsolatos költségek és
- a többletlétszám foglalkoztatásából eredően az irányításban felmerült költségek számolhatók el.
Ha a közhasznú foglalkoztatást közhasznú szervezet szervezi, a munkaügyi központ a közhasznú munkavégzés támogatásából, a munkavégzés megszervezése költségének a munkaadó és a szervező megállapodása által meghatározott részét levonhatja, és közvetlenül átutalhatja a szervezőnek.
Ha a munkaadó a kérelem benyújtását megelőző két évben a Munkaerő-piaci Alap foglalkoztatási alaprészéből egyszeri beruházáshoz, gépi és eszközvásárláshoz, munkafeltételek kialakításához támogatásban részesült, újabb támogatás nyújtása esetén a korábbi támogatásnál elszámolt költségek nem vehetők figyelembe.
5.6.1. Előleg
A munkaadó kérelmére a költségekre havonta előleg folyósítható. Az adott naptári évben első ízben kifizetendő előleg folyósítására november 15-e után nem kerülhet sor. Az előleg összege nem haladhatja meg a költségekre nyújtható támogatás - 1000 Ft-ra kerekített - egy hónapra jutó összegét. A foglalkoztatottak létszámának változása esetén az előleg összege módosítható.