3.1. A közüzemi szerződés fogalma
Közüzemi szerződés alapján a szolgáltató köteles, meghatározott időponttól, a felhasználó számára folyamatosan és biztonságosan a felhasználó igénye szerint meghatározott közüzemi szolgáltatást – így különösen gázt, villamos energiát és vizet – nyújtani, a felhasználó pedig köteles időszakonként díjat fizetni.
3.2. Szerződéskötési, szolgáltatási kényszer
Jogszabály kimondhatja, hogy a szerződés a szolgáltatás igénybevételével jön létre. A bírói gyakorlat szerint, ha a tulajdonos az épületet birtokba veszi, és a fűtést sem ő, sem a szolgáltató nem kapcsolja ki, a közüzemi szerződés ráutaló magatartással a szolgáltatás igénybevételével is létrejöhet.
A szolgáltató a szerződés megkötését csak jogszabályban meghatározott esetekben tagadhatja meg, illetőleg a szerződés tartalmát csak jogszabályban meghatározott feltételektől teheti függővé. A szolgáltató a felhasználóval szemben a teljesítést csak jogszabályban meghatározott esetekben szüneteltetheti, illetőleg korlátozhatja.
A szolgáltató a szerződést csak a jogszabályban meghatározott feltételek esetén mondhatja fel.
3.3. Közüzemi szerződés földgázellátásra
A 2003. évi XLII. törvény szerint a közüzemi fogyasztó részére történő folyamatos és biztonságos földgázszolgáltatásra a közüzemi szolgáltatót közüzemiszerződés-kötési kötelezettség terheli. A közüzemi szerződés alapján a közüzemi szolgáltató köteles meghatározott időponttól kezdődően a fogyasztónak folyamatosan gázt szolgáltatni, a közüzemi fogyasztó pedig ennek ellenértékét rendszeresen megfizetni. Az általánostól eltérő fogyasztói igények vagy szolgáltatási feltételek esetén a közüzemi szerződést az általánostól eltérő, egyedi tartalommal is megköthetik a szerződő felek. A közüzemi szolgáltató köteles a közüzemi fogyasztót egyedi megállapodás megkötése esetén is tájékoztatni az üzletszabályzatban meghatározott általános feltételekről.
Ha a szerződés tartalmában a felek megállapodni nem tudnak, úgy a közüzemi szerződésük tartalmának meghatározásánál az üzletszabályzatban meghatározott általános előírásokat kell alkalmazni.
3.3.1. A közüzemi szolgáltatás megtagadása
A közüzemi szolgáltató, illetve az elosztói engedélyes a gázszolgáltatás megkezdését vagy a már megkezdett gázszolgáltatás folytatását megtagadhatja, ha
– a csatlakozóvezeték, a fogyasztói berendezés az életre, a testi épségre, az egészségre vagy a vagyonbiztonságra veszélyes,
– a fogyasztó a közüzemi szolgáltatási szerződésben megállapított kötelezettségének a közüzemi szolgáltató, illetve az elosztói engedélyes felszólítása ellenére nem tett eleget, különösen, ha a nyomásszabályozó, a gázmérő működését befolyásolja, azok ellenőrzését, illetve a mérő leolvasását az elosztói engedélyes vagy megbízottja részére nem teszi lehetővé, a fogyasztói berendezést nem rendeltetésszerűen vagy az életet, a testi épséget, az egészséget, a vagyonbiztonságot veszélyeztető módon használja.
A szolgáltatás csak a kizárás alapjául szolgáló helyzet fennállásáig tagadható meg.
3.3.2. Mérés, elszámolás, díjfizetés
A közüzemi fogyasztónak szolgáltatott földgáz mennyiségének és teljesítményének méréséről – az átalánydíjas fogyasztók kivételével – a szállítói, az elosztói engedélyes hiteles gázmérővel vagy mérési rendszerrel, a háztartási fogyasztó esetén az engedélyes költségén, egyéb fogyasztó esetén megállapodás szerint gondoskodik. A fogyasztás díját a külön jogszabályban foglalt rendelkezések szerint kell megállapítani és elszámolni.
A számlázás rendjében és az elszámolási időszakokban a közüzemi szolgáltató és a fogyasztó állapodik meg, a külön jogszabályban foglalt rendelkezések figyelembevételével. Ha a számlázás és az elszámolás rendjében megállapodni nem tudnak, akkor az üzletszabályzat erre vonatkozó rendelkezései az irányadók. A közüzemi fogyasztót a közüzemi szerződés szerinti fizetési kötelezettség terheli.
A közüzemi szolgáltató köteles a számla fogyasztóhoz történő kiküldése előtt a fogyasztóval egyeztetni, amennyiben a számla értéke meghaladja az előző két év során a fogyasztónak kiszámlázott legmagasabb számlaösszeg kétszeresét.
Ha a fogyasztó esedékes díjfizetési kötelezettségének nem tett eleget, a közüzemi szolgáltató saját költségére kezdeményezheti a mérőeszközhöz kapcsolódó olyan berendezés felszerelését és alkalmazását, amely a fogyasztás ellenértékének előzetes megfizetéséhez köti a további gázszolgáltatást. Ilyen berendezés felszerelését a fogyasztó kérésére is el kell végezni, ha az vállalja a berendezés és a felszerelés költségeinek megfizetését.
A gázmérő – eltérő megállapodás hiányában – az elosztói engedélyes tulajdona. A gázmérő felszerelése, üzemeltetése, karbantartása, időszakos hitelesítése - megállapodás hiányában – az elosztói engedélyes kötelezettsége.
A közüzemi fogyasztó a közüzemi szolgáltatói engedélyestől a mérőeszköz és az ahhoz kapcsolódó berendezés mérésügyi felülvizsgálatát kérheti. A felülvizsgálat idejére – más megállapodás hiányában – a gázmérő tulajdonosa köteles a gázfogyasztás előírás szerinti méréséről gondoskodni. Ha a mérőeszköz felülvizsgálata indokolatlan volt, akkor az ezzel kapcsolatos indokolt költséget a közüzemi fogyasztó köteles megtéríteni. Jogos kifogás esetén a közüzemi szolgáltató köteles a fogyasztói számlát visszamenőlegesen módosítani.
A közüzemi fogyasztó köteles az elosztói, illetve a szállítói engedélyes részére a mérő leolvasását és ellenőrzését lehetővé tenni. A gázmérő állagmegóvása és védelme a fogyasztó kötelezettsége.
3.3.3. Szerződésszegés
3.3.3.1. Szolgáltatói szerződésszegés
A közüzemi szolgáltató közüzemi szerződésszegésének minősül különösen, ha
– a gázszolgáltatást a szerződésben meghatározott időpontban nem kezdi meg,
– a szolgáltatott gáz jellemzői nem felelnek meg a szerződésben, műszaki előírásban vagy szabványban előírtaknak,
– nem értesíti a közüzemi fogyasztót az üzletszabályzatban, illetve a szerződésben meghatározott időben és módon az elosztói, szállítói engedélyes által végzett előre tervezhető karbantartási, felújítási munkák miatti szünetelés időpontjáról és várható időtartamáról,
– jogszerűtlen magatartása folytán a gázszolgáltatás megszakad, vagy azt a törvényben foglaltakon túlmenően szünetelteti, illetőleg korlátozza,
– a gázszolgáltatásból kizárt fogyasztó részére az arra okot adó szabálytalanság vagy szerződésszegés megszűnését és a fogyasztó erről szóló értesítésének kézhezvételét követő két munkanapon belül a gázszolgáltatást nem folytatja,
– a földgázt nem a közüzemi szerződésben meghatározott módon szolgáltatja,
– a földgázellátás minőségi és szolgáltatási színvonala az engedélyben, illetve az üzletszabályzatban előírtaknak nem felel meg,
– olyan fogyasztásmérő berendezésen keresztül szolgáltat és számláz, amely érvényes hitelesítéssel nem rendelkezik.
3.3.3.2. Fogyasztói szerződésszegés
A közüzemi fogyasztó szerződésszegésének minősül, ha
– a szerződésben meghatározott gázteljesítményt túllépi,
– a műszaki-biztonsági követelményeknek nem megfelelő csatlakozóvezetéket, fogyasztói berendezést használ,
– a szolgáltatott gázt a gázmérő működésének bármilyen módon való befolyásolásával, vagy egyéb szabálytalan módon vételezi,
– a gázmérő leolvasását, illetve a hibás gázmérő kicserélését – az értesítésben meghatározott, illetve az egyeztetett időpontban – nem teszi lehetővé,
– a gázszolgáltatás díját késedelmesen, nem a szerződésben meghatározott időben fizeti meg,
– a gázszolgáltatás díját nem fizeti,
– a vételezett gázt a szerződésben meghatározott fogyasztási helyen kívüli területre vezeti át,
– a közüzemi szolgáltató hozzájárulása nélkül a vételezett gázt más részére továbbadja,
– a gázmérő nélküli fogyasztás feltételeit megszegi,
– a fogyasztáskorlátozási – illetve megszakítható fogyasztó esetében a megszakítási – rendelkezéseknek nem tesz eleget,
– a nyomás alatti gázellátó rendszert megbontja,
– a gázmérőt szándékosan vagy gondatlanul megrongálja, a gázmérőn, a gázmérő ki- és belépő pontján, a kerülővezeték elzáróján a zárópecsétet (plombát) eltávolítja, illetőleg ezek sérülését, hiányát a gázszolgáltatónak nem jelenti be.
A szerződés nélküli vételezés is szabálytalan vételezésnek minősül.
3.3.3.3. A szerződésszegés következményei
A közüzemi szerződés megszegése és a szerződés nélküli vételezés következményei:
– díjvisszatérítés, illetve pótdíjfizetés,
– kötbér,
– kártérítés,
– késedelmi kamat,
– fogyasztást szabályozó készülék felszerelése,
– a gázszolgáltatás felfüggesztése,
– kikapcsolás a gázszolgáltatásból.
3.4. Közüzemi szerződés villamos energiára
A 2001. évi CX. törvény szerint közüzemi fogyasztó részére történő villamos energia szolgáltatására a közüzemi szolgáltatót közüzemiszerződés-kötési kötelezettség terheli. A közüzemi szolgáltató a közüzemi fogyasztó közcélú hálózathoz való hozzáférésének biztosítása érdekében a hálózati engedélyesekkel szerződést köt. A közüzemi szerződést
– az – üzletszabályzatban meghatározott – általánostól eltérő fogyasztói igények vagy szolgáltatási feltételek esetén egyedi megállapodás alapján, egyedi feltételekkel lehet, illetve
– egyedi megállapodás hiányában az üzletszabályzatban meghatározott általános feltételekkel kell megkötni.
A közüzemi szolgáltató köteles a közüzemi fogyasztót egyedi megállapodás megkötése esetén is tájékoztatni az üzletszabályzatában meghatározott általános feltételekről.
A közüzemi szerződés határozatlan idejű. A közüzemi fogyasztó a közüzemi szerződést harmincnapos felmondási idővel felmondhatja. A közüzemi szerződésben a felek a fogyasztóra nézve kedvezőbb felmondási feltételekben is megállapodhatnak.
A közüzemi szolgáltató a közüzemi szerződést a következő esetekben mondhatja fel:
– szerződésszegés esetén;
– ha a vele szerződéses viszonyban álló fogyasztó a villamosenergia-vételezését a szerződésben meghatározott fogyasztási helyen megszüntette.
3.4.1. A villamos energia továbbadása
A közüzemi fogyasztó a vételezett villamos energiát a fogyasztási helyen kívüli területre csak a közüzemi szolgáltató hozzájárulásával viheti át vagy adhatja tovább a fogyasztói helyen kívüli más felhasználó részére. A villamos energia továbbadója és a felhasználó közötti jogviszonyt a továbbadó csak akkor szüntetheti meg, ha a felhasználó a szerződésben vállalt kötelezettségét megszegi, vagy ha közte és a közüzemi szolgáltató közötti közüzemi jogviszony megszűnik.
3.4.2. Mérés, elszámolás, díjfizetés
A közüzemi szolgáltató – ha jogszabály ettől eltérően nem rendelkezik – a szerződésben meghatározott időszakban az elosztó tulajdonában lévő hiteles fogyasztásmérő berendezés adatai alapján állapítja meg és számolja el a közüzemi szerződés alapján szolgáltatott villamosenergia-mennyiséget.
A közüzemi fogyasztót a közüzemi szerződésben meghatározott fizetési kötelezettség terheli. A közüzemi fogyasztó a számlát bemutatáskor, illetőleg a szerződésben meghatározottak szerint köteles kiegyenlíteni.
3.4.3. Szerződésszegés
3.4.3.1. Szolgáltatói szerződésszegés
A közüzemi szolgáltató részéről szerződésszegésnek minősül különösen, ha
– a villamosenergia-szolgáltatást a szerződés szerinti időpontban nem kezdi meg,
– a villamos energiát nem a közüzemi szerződésben meghatározott, illetve nem a tőle elvárható módon szolgáltatja,
– a szolgáltatás minőségi követelményeit megsérti,
– a villamosenergia-szolgáltatás felfüggesztése után a fogyasztónak a felfüggesztési ok megszüntetésére vonatkozó írásbeli értesítése kézhezvételét követő munkanapon a villamosenergia-szolgáltatást nem kezdi meg,
– nem értesíti előre a közüzemi fogyasztót az üzletszabályzatban, illetve a szerződésben meghatározott módon a hálózati engedélyesek által végzett előre tervezhető karbantartási, felújítási munkálatok miatti szünetelés időpontjáról és várható időtartamáról.
3.4.3.2. Fogyasztói szerződésszegés
A közüzemi fogyasztó részéről szerződésszegésnek minősül különösen, ha
– a szerződésben meghatározott villamos teljesítményt túllépi,
– a villamos energia vételezésénél olyan terhelési, illetőleg feszültségviszonyokat vagy zavart idéz elő, amelynek következtében a villamosenergia-szolgáltatás megszakad,
– a villamos energia folyamatos és biztonságos szolgáltatását, illetőleg más fogyasztó szerződésszerű vételezését veszélyezteti, zavarja vagy akadályozza,
– a fogyasztói berendezések létesítésére, üzemeltetésére, a villamosművel való összekapcsolására vonatkozó előírásokat nem tartja be,
– a csatlakozó berendezést, a fogyasztásmérő berendezést szándékosan vagy gondatlanságból megrongálja, a zárópecsétet eltávolítja, illetőleg azok sérülését a szolgáltatónak nem jelenti be,
– a fogyasztásmérő berendezés befolyásolásával vagy megkerülésével vételez,
– a villamosenergia-szolgáltatás felfüggesztése után a közüzemi szolgáltató beleegyezése nélkül villamos energiát vételez,
– a villamos energia díját késedelmesen, nem a közüzemi szerződésben meghatározott időben fizeti,
– a villamos energiát a közüzemi szolgáltató hozzájárulása nélkül viszi át a fogyasztási helyen kívüli területre, illetőleg adja tovább a fogyasztási helyen kívüli más felhasználó részére,
– fogyasztásmérés nélküli fogyasztás esetén a szerződéstől eltérő módon vételez,
– a korlátozási rendelkezéseknek nem tesz eleget.
A szerződés nélküli vételezés a villamos energia szabálytalan vételezésének minősül. A villamos energia szabálytalan vételezése esetén
– a vételező a már vételezett villamos energiáért köteles a villamos energia díját és pótdíjat fizetni a hálózati engedélyesek részére, valamint köteles megtéríteni a hálózati engedélyesek pótdíjjal nem fedezett, igazolt kárát,
– a hálózati engedélyesek a közüzemi szolgáltatóval történt egyeztetés alapján a szabálytalan vételezőt a villamosenergia-szolgáltatásból kikapcsolhatják.
3.4.3.3. A szerződésszegés következményei
A közüzemi szerződés megszegésének következményei:
– díjvisszatérítés, illetőleg pótdíjfizetés;
– kötbér;
– kártérítés;
– a villamosenergia-szolgáltatás felfüggesztése;
– kikapcsolás a villamosenergia-szolgáltatásból.