A különféle magánjogi megoldások terjedése ellenére a hazai foglalkoztatás legfontosabb szegmense a munkaviszony. Nemcsak nálunk, hanem egész Európában megfigyelhető az a jogpolitikai szándék, hogy a foglalkoztatás kereteit elsősorban a munkaviszony biztosítsa.
1996 óta nem foglalkoztunk a szűk értelemben vett munkajoggal, vagyis a munkaviszonyból fakadó jogokkal és kötelezettségekkel. Azóta sok víz lefolyt a Dunán, a Munka Törvénykönyve számtalan jelentős módosuláson esett át.
Tematikus összeállításunkban az immár EU-konform szabályok alapján tekintjük át mindazokat a kérdéseket, amelyek a cég mint munkáltató szempontjából fontosak lehetnek.
A munkaviszonyra vonatkozó általános tudnivalók bemutatása után alapvetően a Munka Törvénykönyvének rendszerét követve foglalkozunk a munkaviszony létesítésével, megszüntetésével, a munkavégzésre vonatkozó passzusokkal, a munka- és pihenőidővel, a munka díjazásával, a kárfelelősséggel, a vezetőkre vonatkozó sajátosságokkal, illetve a munkaügyi viták elintézésének módjaival. Külön teret szentelünk a magyar foglalkoztatásban újnak mondható munkaerő-kölcsönzéssel, illetve távmunkával. A függelékben kapott helyet az Egységes Munkaügyi Nyilvántartásra, a kollektív szerződésekre, a szakszervezeti jogokra, illetve az üzemi tanácsra vonatkozó ismertetés.